Dauguma europiečių automobilį keičia kartą per 3-5 metus. Kiekvienais metais Europos statistikos departamentas pateikia ataskaitą apie tai kokius automobilius pirko įvairių Europos šalių gyventojai. Šiandien mes apžvelgsime ne konkrečias markas, bet automobilius pagal paskirtį ir tik tuos kurie buvo įsigyti pasinaudojus lizingu ar kitai paskolų rinkos produktais, automobiliui įsigyti. Statistika sudaryta remiantis valstybinių bankų pateiktomis ataskaitomis.

automobiliai europa

Daugiausiai skolinasi namų ūkiai

Lietuvoje daugiausiai naujų automobilių nuperka juridiniai asmenys (įmonės). Europoje situacija yra kardinaliai kitokia, ir skolinasi naujų automobilių įsigijimui dažniausiai fiziniai asmenys. Iš pateiktos statistinės analizės matyti, kad fiziniai asmenys aktyviausiai pirko naujus automobilius. Iš viso automobilių paskolų portfelio, net 41% priklauso fiziniams asmenims. Milijonai europiečių už skolintus pinigus įsigijo naujutėlaičius automobilius.

Europos namų ūkiai aktyviai skolinosi ir naudotų automobilių įsigijimui. 32% iš visų automobiliams įsigyti suteiktų paskolų ėmė fiziniai asmenys tam, kad pirkti naudotus lengvuosius automobilius. Toks skolinimasis populiarėja ir Lietuvoje. Paskolas naudotiems automobiliams įsigyti teikianti paskola23 šiuo metu skolina net iki penkiolikos tūkstančių eurų. Paprastai Lietuviai ir kitų Europos šalių gyventojai už paskolą perka kelių metų (iki 5) senumo automobilius.

Naujus lengvuosius automobilius noriai pirko ir įmonės. Iš pateiktos ataskaitos matyti, kad beveik 10% visų paskolų buvo suteikta juridiniams asmenims, naujų lengvųjų automobilių įsigijimui. Įdomu tai, kad Lietuvoje būtent verslo klientai sudaro didesnė dalį naujų automobilių pirkėju. Toks skirtumas, specialistų teigimu, yra paaiškinamas namų ūkių pajamų skirtumais Lietuvoje ir Europoje.

Panašiai tiek pat verslininkai skolinosi ir naujiems komerciniams automobiliams įsigyti. Pateiktoje ataskaitoje nėra detalizuojama ar minėti komerciniai automobiliai buvo iki 3.5 tonos ar sunkesnis. Taip pat nėra nurodoma ar kalbama apie krovininias, ar apie keleiviams vežti skirtas transporto priemones. Todėl galima daryto prielaidą, kad į šiuos 9% patenka visi komerciniai automobiliai, nepriklausomai nuo specifikacijos.

Verslininkai pirko ir naudotus automobilius. Apie 4% paskolų buvo suteikta juridiniams asmenims, kurie pirko naudotus automobilius.

Dar 3% paskolų portfelio yra priskiriama prie kitų transporto priemonių, kurias įsigijo tiek fiziniai, tiek juridiniai asmenys.